FŐZÉSI ÉS EGYÉB PRAKTIKÁK
Igen kedvelem a csirkemellet, sajnos ez a része a csírkének kissé száraz. A nagyimtól hallottam, hogy ha éjszakára beáztatom aludttejbe/kefirbe/joghurtba attól nagyon lágy, finom íze lesz. Nem lesz száraz és sütéskor vagy kirántáskor lágy és zamatos lesz a hús. Ugyaezt lehet tenni a leszeletelt disznócombbal is. Olyan lesz, mintha borjú húst ennénk.
Van úgy, hogy sok petrezselyem van a kertben (vagy olcsó a piacon), ilyenkor le kell szedni (több adagot vásárolni). Jól meg kell mosni, nem kell összevágni, nem kell kiszárítani, mert akkor elveszti a jó ízét és az aromáját, hanem össze kell tekerni szivar alakúra, és be kell csomagolni jó szorosan nylon zacskóba és így kell tárolni a mélyhűtőben. Ha szükség van rá, úgy fagyott állapotban gyönyörűen lehet szeletelni. Ízhatásban szinte egyenértékű a friss petrezselyemmel. Ezt érdemes a zellerrel és a kaporlevéllel is megtenni.
A petrezselyem, zeller és lestyánlevelet érdemes összekeverni szárítás után, és zárható üvegbe eltenni. Ez a keverék minden töltelék húshoz kiváló.
Ha valaki szilikonformában süt süteményt, akkor a tűpróbát száraz spagettivel végezze, így biztos nem károsodik a forma.
Ha a szárazbabhoz főzés közben fél zöldpaprikát adunk, kihozza a bab ízét, legyen az főzelék vagy leves.
Ha a csirkemájat sütés előtt villával megszurkáljuk, nem "köpköd" sütés közben.
Amikor olcsóbb citromhoz jutunk, vásárjunk belőle akár több kilót is. A jól megmosott citrom héját le kell reszelni és cukorral összekeverve egy műanyag, zárható tetejű edénybe tenni majd lefagyasztani. Süteményekhez is remek. UTÁNA - a citromok levét ki lehet csavarni, és jégkockakészítőbe téve lefagyasztani. Bármikor elővehető tea, limonádé ízesítéséhez.
De a kézen lévő halszag eltüntetéséhez is nagyon jó.
Fasírozott készítésekor a masszához érdemes egy evőkanál étolajat keverni, így nem ragad az edény aljához, és az olaj is kevésbé habosodik.
A sovány húsokat panírozás előtt kenjük meg olajjal, akkor sütés közben nem száradnak ki.
A fejes saláta nem tárolható sokáig, előfordulhat, hogy kissé megfonnyad.
Ilyenkor nyers burgonya szeletekkel együtt tegyük hideg vízbe néhány percre.
Fűszereket nem csak a húsokra tehetünk grillezéskor. Ha faszénparázsra babérlevelet, rozmaringot vagy más illatos fűszereket szórunk, a húsok átveszik az aromás illatokat.
A füstölt kolbászról úgy tudod a legkönnyebben eltávolítani a héját, ha előtte hideg vizet engedsz rá. Ezután pikk-pakk lejön a bőre.
Ha túl világos, sápadt a tojás sárgája, piskótához, rántottához, nokedlihez, stb. lehet bele tenni egy kis kurkumát. Nagyon szép színe lesz tőle.
A bablevest rántás helyett úgy is sűrűsíthetjük, hogy a benne főtt zöldséget összeturmixoljuk.
A szárított zeller- és petrezselyemlevelet érdemes mozsárban összetörni, és amikor már majdnem kész a leves (gulyás, bab, stb.) akkor beletenni.
A túrógombócot érdemes fagylaltos kanállal beletenni a forró vízbe, mert kevesebb a maszatolás. De megoldható ugyenez kisebb merőkanállal is.
Kovászos uborka készítésekor a kaprot és a kenyeret egy sűrű szövésű anyagban lehet tenni az üvegbe, így nem lesz zavaros a lé és egyben kiemelhető.
Ha megégetjük a kezünket, azonnal szórjunk rá lisztet, ill. ha nagyobb felületen történt a baj, akkor dugd bele egy zacskó lisztbe. Érdemes a hűtőben külön erre a célra berakni egy adag lisztet alulra, hogy hűvös legyen, amikor a baj történik. Gyakorlatilag pillanatok alatt hűsíti a fájdalmas területet és nem hólyagosodik fel az égett felület.
A kávézacc a hűtőben is jó szolgálatot tesz: eltünteti kellemetlen szagokat.
Garantáltan nem ríkat meg a vöröshagyma, ha megmossuk hideg vízben és a kést is bevizezzük, mielőtt vágni kezdjük. A felezett hagymát, amit épp nem vágunk, friss felével lefelé fordítsuk a vágódeszkára, így kevesebb illóolaj kerül a levegőbe.
Megmaradt tojásfehérje, mert csak a sárgája kellett? Tegyük be a hűtőbe a fehérjét, és másnapig használjuk fel: rántottához, omlettekhez, panírozáshoz lazítónak kiváló, ill. habcsókot is készíthetünk belőle, díszíthetünk habjával süteményeket is.
Magunk is készíthetünk házi ételízesítőt. Vegyünk a piacon friss leveszöldségből több csomaggal, majd daráljuk le. Tegyük kifertőtlenített csavaros üvegekbe, adjunk hozzá sót, ez tartósítani fogja.
Felhasználáskor figyeljünk a benne lévő plusz sómennyiségre!
Ha a palacsintatésztát szódavízzel vagy dúsított ásványvízzel készítjük (tej nélkül), akkor sokkal könnyebb állagú lesz, nem ragad le. További javaslat, a palacsintatészta sokkal lágyabb és könnyebb lesz, ha teszünk a liszthez 3-4 kanál őrölt natúr zabpelyhet (még akkor is könnyebb lesz a palacsinta-tészta, ha tejjel készítjük).
A rántott hús sokkal finomabb, ha a panírozásnál a tojásba egy kis sört is öntünk. A panír ropogósabb lesz, ha 2-3 csipetnyi kókuszreszeléket keverünk a zsemlemorzsába.
Ha mézet kell kimérned kanállal, előbb olajozd be a kanalat. Garantáltan lecsusszan róla a méz!
A citrom héját nem kell kidobni, hanem mélyhűtőbe teszem, fagyottan könnyen reszelhető.
A hússzeletek közé folpackot érdemes tenni és így lefagyasztani, mert ezzel a módszerrel nem fagynak össze a hússzeletek. Annyi szeletet lehet kivenni, amennyire szükség van.
Tésztát, levest, meggyet, stb. úgy fagyaszthatjuk le ügyesen, hogy egy 1 literes tejes doboz tetejét levágjuk, zacskóval kibéleljük, és ebbe lehet beletenni a fagyasztani valót. Ha megfagyott, kivesszük a dobozból, így kis téglákat kapok, melyek jól pakolhatók a fagyasztóban.
Ha rágógumi ragadt a ruhába, akkor a ruhát tegyük mélyhűtőbe egy órára, majd kivétel után le lehet a ruháról vakarni a fagyott rágót. Egyszerűbb változat a jégkockás kezelés. Jégkockával kell megkeményíteni a rágót, és utána leszedni.
A fehérnemű szép fehér lesz, ha 10 percig citromos-szódabikarbónás melegvízbe áztatjuk.