A VEGYES TÁPLÁLKOZÁS
Az Ayurvédikus elvek szerint a vegyes táplálkozás az egészséges, szemben mindenféle vonzás és taszítás elvén működő táplálék kiválasztásnál. A tudomány jelenlegi állása ebben a tekintetben egyezik az Ayurvédikus tanokkal, azonban sokan félreértelmezik ezt a megvalósítás során.
Hogy mit jelent a vegyes táplálkozás?
A védikus elvek szerint élő embereket tanítóik óvják minden íz dominanciájától, így helytelen táplálkozásnak számít a túl sós, a túl csípős, a túl savanyú, vagy a túl édes ételek huzamos ideig tartó fogyasztása. Ez a négy típus azért került kiemelésre, mert Magyarországon a legjellemzőbben fogyasztott ételek ebben a kategóriákba tartoznak. (Természetesen a túl keserű és a túl fanyar ételek tartós fogyasztása ugyanolyan egészségtelennek számít.)
A legtöbb ember aki meghallja az ajurvéda jelzőt, azonnal valamilyen keleti dolgora gondol, nem is alaptalanul. Az Indiából származó terápia, nevének jelentése "A hosszú élet tudása". Alkalmazása nem csak a betegségmegelőzés és a regeneráció területére korlátozódik, hanem a szépség- és a welnessterápiákban is egyre inkább használatos. Természetesen a terápia részét képezi az ajurvédikus elveknek megfelelő táplálkozás is. Napjainkban sokat hallunk arról, hogy a helytelen étkezés miatt (szervezet elsavasodása) kapunk meg mindenféle civilizációs betegséget. Sajnos, az állítás igaz. Ugyanakkor meggyőződésem, hogy ha az ember egy kicsit is odafigyel, hogy a lúgísító és a savasító ételek aránya megfelelő legyen (1/3-2/3 arányú), no meg a négy alapíz (sós, csípős, édes, savanyú) valamelyest azonos arányú legyen az ételek elkészítéssekor, akkor már nem keveset tesz a saját egészségéért. A magyar konyha jellegzetességeinek figyelembe vételével sem annyira bonyolúlt az ajurvédikus elvek alkalmazása, de valóban kis időt kell szentelni az ételek összeállításánál. Példának okáért néhány menü összeállítás: 1) Tojásleves Brassói aprópecsenye, Cékla, Sütőtökös-gesztenyés kókusz golyó, (Másnap a kókuszgolyót almával, nyers sárgarépával el lehet vinni napközbenre enni.) 2) Zabpelyhes húsgombócos zöldségleves, Paprikás krumli, Csemege uborka, Dióval töltött sült alma, (Ha kicsit több almát készítünk, másnak elvihetünk belőle ebédre egy kis feketekenyeres vagy sokmagvas szendviccsel fantasztikusan finom.) 3) Zöldbab leves tejfölös/ecetes, Grillezett csirkemell/csirkecomb/csirkeszárny, Tejfölös-joghurtos nyers káposzta saláta (sárgarépa, zeller, lilahagyma, káposzta) , Zabpelyhes diós-meggyes muffin (nagyon laktató estére 1-2 db-nál nem javasolt (Másnap a muffint körtével, almával, nyers sárgarépával el lehet vinni napközbenre enni, de a hideg maradék csirkét a hideg salátával is jól el lehetünk másnap ebédkor.) Savasító élelmiszerek: - Húsfélék: csirke, bárány, disznó, marha, borjú, halak Az elsavasodás lehetséges tünetei: - állandó fáradság - gyenge immunrendszer - gyakori fejfájás - gyomor-, bél- és emésztési panaszok - mellkas-fájdalom - csúnya, színtelen, problémás arcbőr - narancsbőr /a rettegett ; ) / - Tejtermék: savó - Hüvelyesek: zöldbab - Zöldségek: fejessaláta, sóska, spenót, brokkoli, karfiol, cukkíni, padlizsán, paprika, paradicsom, sárgarépa, burgonya, cékla, retek, hagyma, zeller, kelbimbó, káposzta, endívia, kömény, uborka, petrezselyem, cékla, szójabab, tök, sütőtök - Gabonafélék: köles - Italok: ásványvíz, ionizált lúgosvíz*, kakaó, kávé, tea, bor Néhány jó tanács: |