CöLIÁKIA / LISZT(GLUTÉN) ÉRZÉKENYSÉG / ÉTREND
Azért tartottam fontosnak, hogy a cöliákia étrenddel is foglalkozzam, mert kiderült, hogy az ebben a betegségben szenvedők száma az utóbbi időben ugrásszerűen megnövekedett (az 1950-es évhez képest négszeresére nőtt). Sokan nem is tudják, hogy ebben a betegségben szenvednek, mert ezt az allegriát csak egy speciális (gasztoenterológiai) vizsgálat mutatja ki.
A cöliákia vagy liszt (glutén)érzékenység egy emésztőszervi eredetű betegség, amelynek következtében képtelenné válunk a kenyérben, gabonafélékben, tésztákban vagy akár a sörben előforduló, glutén nevű fehérje feldolgozására.
A gluténintolerancia hosszabb vagy rövidebb idő elteltével oda vezet, hogy a bélbolyhok nem lesznek képesek a táplálékkal bevitt tápanyagok és vitaminok felszívására, amelynek következtében agyi és idegrendszeri problémák, a csontok, a máj és más szervek elégtelenségei alakulnak ki.
A cöliákiában szenvedő betegek egyetlen lehetősége, hogy teljes mértékben elkerüljék a glutént akár csak nyomokban is tartalmazó élelmiszereket.
A gluténérzékeny felnőttek körülbelül fele azonban még a gluténmentes diéta ellenére sem számíthat teljes javulásra, kis mennyiségben ugyanis olyan ételekbe vagy italokba is kerülhet glutén, amely egyébként nem tartalmazza ezt a vegyületet. Ezeknél a betegeknél gyakran még a gluténmentes diéta bevezetését követő ötödik év után sem regenerálódnak megfelelően a bél bolyhai.
Gluténmentes étrend:
A lisztérzékenység kezelése a teljes gluténmentes étrend. Ha ezt sikerül maradéktalanul megvalósítani, a beteg tünetei csökkennek, jó esetben meg is szűnnek, a szöveti eltérések rendeződnek.
Bár a diéta betartása nem könnyű, a glutén teljes kihagyása teljes gyógyuláshoz vezethet. Nagy segítség lehet a betegek számára cöliákiás klubokhoz, betegcsoportokhoz való csatlakozás (receptek megosztása, beszerzési források ismerete).
A lisztérzékenység nem egy elhanyagolható betegség, mert hosszú kezeletlenség esetén komoly fizikai és idegrendszeri problémákat okozhat. Sajnos azonban sokan nem azért nem foglalkoznak ezzel a betegségükkel, mert nem akarnak, hanem mert nem is tudnak róla. Fontos lenne, hogy akinek a fentiekben leírtak közül hosszabb ideje fennálló tünete vagy tünetegyüttese van, az próbáljon lépéseket tenni egy igazoló vizsgálat érdekében, mert mint kiderült ez a betegség öröklődhet. Tehát nem csupán az adott személy, hanem a meglévő, vagy születendő gyermeke is érintett lesz, lehet ez ügyben. Ha kiderül valaki esetében, hogy a problémáinak a hátterében ez a betegség áll (mint ahogy nálunk is kiderült), akkor a legfontosabb, hogy olyan étrendre álljon át az illető, mely megszünteti, vagy jelentősen csökkenti a tüneteit, megváltoztatva akár egy életre az életminőségét :) . Ebben az esetben az is elengedhetetlen, hogy a család megértse és elfogadja, hogy itt nem egy hóbortról van szó, hanem komoly betegségről. Gondolom, senki nem örülne annak, ha akár a gyermekét, vagy kedvesét, feleségét, férjét kórházba juttatná, mert nem fogja fel ennek a betegségnek a komolyságát. Ma már mindenki előtt ismert, hogy a cukorbetegek milyen veszélynek vannak kitéve, ha olyan élelmiszert esznek, amire a szervezet heves reakcióval válaszol. És ma már senki sem mondja annak, aki mogyoróallegriás, hogy "Csak egy kicsit egyél, nem lesz abból semmi baj.", mert tudjuk, hogy DE, LESZ! Ahogy abból is, ha glluténérzékeny embert folyamatosan olyan élelmiszerekkel etetnek, amire a szervezete allergiás reakcióval válaszol, még ha az nem azonnal jelentkező kómás állapottal jár. Tehát igen is komolyan kell venni ezt a betegséget is, és minden lehető módon segíteni annak, aki ebben szenved, mert bizony SZENVED, még ha nem is mondja. A GLUTÉNMENTES ÉTREND összeállításához segítséget jelenthet a PALEOLIT ÉTREND, mivel jelentős számú közös élelmiszerük van TILTÓLISTÁN. Sokat segíthet az egész családnak, ha közösen tervezik meg a heti étlapot, mert így figyelembe lehet venni, hogy ki mit szeret, mit ehet a gluténérzékeny családtag, és így nem kell többfelé főzni, össze lehet hangolni az ételeket, csak egy kis megértés, szeretet és jó szándék kell hozzá. Néhány olyan receptet szeretnék ajánlani, amit garantáltan nem csak a gluténérzékenyek fognak szívesetn fogyasztani. Talán a legproblémásabb dolog a kenyér, mert vagy igen csak borsós az ára, vagy nem lehet kapni, ezért egy kifejezetten paleolit-gluténmentes kenyér receptet szeretnék ajánlani, amit nem nehéz elkészíteni még egy kenyérsütési gyakorlattal nem rendelkező számára sem. Valamint néhány olyan étel és nasireceptet tennék közre, aminek az elkészítése nem okoz különösebb nehézséget, és szintén igen kedvelt magyar ízeket rejtenek magukban. :)
Elkészítés:
sütési hőfok: 180°C sütési mód: hőlégkeveréses tepsi mérete: 20x8 cm
KORHELYLEVES
Hozzávalók 4 főre
Elkészítés:
További receptek itt találhatók:
http://www.nosalty.hu/receptek/dieta/glutenmentes?page=2#kat_lista